انتخاب فرآيند مناسب جهت تصفيه آب

با توجه به تنوع روشهاي مختلف تصفيه در اجتماعات، انتخاب بهترين گزينه تصفيه به شرايط مختلفي ازجمله جمعيت، كيفيت و كميت منابع آب و اعتبارات بستگي دارد.

منابع تامين آب در اجتماعات را به دو گروه عمده تقسيم مي‌نمايد:

·        منابع سطحي

·        منابع زيرزميني

گروه اوّل ازجمله منابع عمده در تامين آب براي اجتماعات بزرگ محسوب مي‌گردد اين منابع از لحاظ كمّي حجم قابل توجهي در اختيار اجتماعات زيستي قرار داده معمولاً با احداث سدّ در بالادست محل مصرف، اقدامات اوّليه جهت آبگيري و انتقال به تصفيه خانه انجام مي‌گردد. اين نوع منابع همواره در معرض خطر آلودگي‌هاي مختلف ازجمله آلودگي منابع سطحي به فاضلاب‌هاي شهري و صنعتي است كه از عمده مخاطرات آلودگي در اين منابع محسوب مي‌گردد. از طرفي تخليه پساب‌هاي كشاورزي به درياچه پشت سدها و افزايش تركيبات ازت و فسفر در فاضلاب اين گروه باعث رشد بي‌حد و حصر آلگها در پشت مخازن سد گرديده اين امر بر مشكلات ناشي از تصفيه مي‌افزايد معمولاّ چنانچه درياچه پشت سدها دچار آلودگي‌هاي جلبكي گردد با استفاده از تركيبات سولفات مس به مقدار يك ميلي گرم بر ليتر مي‌توان مخازن را پاكسازي نمود براي دستيابي به منابع سالم در اجتماعات بزرگ بهترين گزينه استفاده از فرآيندهاي پولساتورها است زيرا در اين روش فرآيند با سرعت بالا قادر خواهد بود طيف گسترده اي از ذرات كلوئيدي را از محيط واكنش جداسازي نمايد در پولساتورها با استفاده از تئوري جداسازي بستر لجن تماسي، راندمان جداسازي بهتر انجام مي‌گردد.

معمولاً در اجتماعات كوچك و يا در مناطقي كه دسترسي به منابع سطحي امكان پذير نمي‌باشد از منابع زيرزميني استفاده مي‌گردد دسترسي به اين منابع توسط چاه هاي عميق و به كمك پمپ‌هاي شناور امكان پذير است. با استفاده از روش لوله گذاري و گراول پك (gravel pack) مي‌توان ميزان آبدهي اين نوع چاهها را افزايش داد. منابع آبهاي زيرزميني معمولاً از نظر املاح محلول با توجه به بافت زمين داراي تركيبات افزون بر منابع سطحي هستند بعضي از اين تركيبات نظير تركيبات آهن و منگنز باعث تغييراتي در طعم و رنگ آب مي‌شوند. منابع زيرزميني آلوده لازم است با روش‌هاي مختلف، هوادهي شده تركيبات فوق به صورت اكسيد فلز نامحلول از محيط واكنش جداسازي گردد، روش هوادهي پلكاني، ساده ترين و ارزانترين روش در تصفيه آبهاي حاوي آهن و منگنز مي‌باشد.

چنانچه املاح موجود در منابع زيرزميني بيش از حد استاندارد باشد مشكلاتي را از نظر تغييرات رنگ، طعم، بو و ساير مشخصات فيزيكي، همچنين موانعي را از لحاظ مصرف ايجاد مي‌نمايند، استفاده از تركيبات كنترل كننده PH نظير آهك، سود، مواد منعقد كننده مانند سولفات آلومينيوم، كلرورفريك و غيره باعث توليد حجم زيادي لجن در تصفيه خانه هاي آب گرديده اين عمل مشكلات دفع لجن را به همراه دارد. با طراحي بسترهاي لجن خشك‌كن، انواع سانتريفوژها، فيلترهاي پرسي مي‌توان لجن مازاد توليدي را جمع‌آوري و دفع نمود در اين روشها دستگاههاي فيلتر پرس با توجه به فضاي كم اشغالي و راندمان نسبتا بالا از ساير روشها مناسب تر مي‌باشد در نهايت با توجه به توسعه جمعيت در جوامع جهان و كمبود آب شيرين و سالم به نظر ميرسد كشور ما نيز همانند اكثر كشورهاي در حال توسعه در سالهاي آتي ناگزير به جداكردن سيستم آب شرب و آب آشاميدني گردد و عملاً روش فوق كه طي 40 سال گذشته به عنوان روش قالب در تامين آب شهرها محسوب مي‌گردد در آينده نزديك نياز به بازنگري اساسي دارد در حال حاضر در شهرهاي بزرگ كشور بيش از 25 درصد از آب تصفيه شده بدون استفاده و در اثر نشت از اتصالات فرسوده موجود در شبكه توزيع از دست مي‌رود همچنين بصورت روزانه حجم عظيمي از آب تصفيه شده به مصارف غيرشرب مي‌رسد كه اين عمل بار مالي شديدي را بر مسئولان دولتي تحميل مي‌نمايد، علاوه بر موضوع فوق جدا سازي منابع مي‌تواند امكان تامين بعضي از املاح نظير آهن كه در سطح گسترده در جوامع ايجاد كمبود مي‌نمايد مرتفع كند.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در سه شنبه سی ام خرداد 1385 ساعت 12:51 موضوع | لینک ثابت


روشهای ترمیم خاک

سه روش اصلي براي پاکسازي خاک وجود دارد:
1)ميتوان خاک را تا عمق مشخصي حفر کرد از منطقه مورد نظر دور کرد و سپس آن را ترميم کرد.
2)ميتوان خاک را در همان منطقه اي که وجود دارد به صورت درجا ترميم کرد.
3)روش ديگر، روشي است که خاک را در منطقه نگه ميدارند و به آن مواد کمکي براي جلوگيري از گسترش آلودگي به گياهان، جانوران و انسان وارد ميکنند.
معمولاً براي جلوگيري از انتشار آلودگي خاک بر روي خاک پلاستيک بزرگي ميکشند تا آب باران به درون آن نفوذ نکند و آلودگي به ساير مناطق راه پيدا نکند.
روشهاي ترميم خاک شامل استفاده از آب براي خارج کردن آلاينده ها از خاک، استفاده از حلالهاي شيميايي يا هوايي، يا از بين بردن آلاينده ها با کمک سوزاندن، کمک به ارگانيسمهاي طبيعي براي شکستن اتمهاي آلاينده ها، اضافه کردن مواد به خاک براي محافظت آن و جلوگيري از انتشار آلودگي به ساير نقاط.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه بیست و دوم خرداد 1385 ساعت 1:35 موضوع محیطزیست وخاک | لینک ثابت


نقش زباله هادر آلودگی خاک

زباله ها


یکی از مهمترین منابع آلوده سازی خاک ها زباله ها می باشند . زباله ها می توانند به داخل زمین نفوذ کنند و منابع آبی را نیز آلوده کنند .
روش های دفع زباله به طرق زیر است :
روش دفن
روش سوزاندن
روش بازیافت
در روش دفن ، مناطقی به نام لندفیلد ایجاد می کنند و زباله را در آنجا دفن می کنند . در این روش زباله را در زیر زمین مدفون می کنند تا از سطح زمین پاک شود ولی مشکلات بعدی ایجاد می شود . این مشکلات شامل :
1) آلودگی منابع آبی
2) تولید بوی بد و گازسمی متان که خطر آتش سوزی را فراهم می کند .
3) تجمع حشرات و موجودات موذی
برای رفع این مشکلات اقدامات زیر پیشنهاد می شود :
- بکارگیری فن آوری مؤثر برای دفن مثل فشرده سازی و پوشانیدن روزنه ها
- دفن زباله ها بالاتر از مرتفع ترین سطوح آب های زیرزمینی
- ایجاد لایه های غیرقابل نفوذ در ساختمان لندفیلدها
- ایجاد سیستم زهکشی برای جمع آوری شیرابه ها
- استفاده از گازهای تولید شده در لندفیلدها

در روش سوزاندن تمام زباله ها را در محلی دور از محل سکونت جمع آوری می کنند و بعد آنها را آتش می زنند . یکی از بدترین روش های دفع زباله همین روش سوزاندن است زیرا ایجاد گازهای بسیار سمی می کند که باعث آلودگی هوا می شود که جبران ناپذیر است و بعد مشکلات خاکستر زباله ها همچنان باقی می ماند و آلودگی بصری چشم اندازی ایجاد می کند .

بهترین روش دفع زباله روش بازیافت است . انسان می تواند با ذخیره برخی مواد زائد و استفاده مجدد از آنها به کاهش مقدار ضایعات کمک کند . در این روش نه تنها از ایجاد زباله های بیشتری جلوگیری می کنیم بلکه در هزینه نیز بسیار صرفه جویی می گردد .


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه بیست و دوم خرداد 1385 ساعت 1:31 موضوع | لینک ثابت


نقش آلودگي عوامل کشاورزي در آلودگی خاک

آلودگي عوامل کشاورزي


این عوامل شامل استفاده از کودها و سموم شیمیایی ، استفاده از آب های آلوده و فاضلاب ها برای کشاورزی ، عدم مدیریت صحیح در امر آبیاری می باشند .
کودهای شیمیایی خواص خاک را تغییر می دهند یعنی نفوذپذیری خاک را نسبت به هوا و آب کم می کنند و اصطلاحاً خاک ها را سخت می کنند . راه درمان این است که همراه کودهای شیمیایی کودهای آلی هم استفاده کنیم .
عدم مدیریت صحیح آبیاری هم بدین شکل در آلودگی خاک نقش دارد که در بعضی انواع آبیاری ها پشته ای یا حوضچه ای برای تجمع آب به منظور آبیاری فراهم می کنند که منجر می شود به :
1) شستن مواد غذایی از خاک و حمل آنها به اعماق خاک جایی که دیگر نمی توانند در دسترس گیاهان قرار گیرد . لذا نیاز به کود را دوباره فراهم می کند .
2) آب در این روش زیاد تبخیر می شود و پرت آب داریم .
3) در اثر تبخیر آب مواد محلول آب روی خاک باقی می مانند و آنها را سخت می کنند .
سموم شیمیایی نیز در خاک آلودگی ایجاد می کنند . تعدادی از آفات بویژه حشرات در مقابل سموم مصرفی مقاوم می شوند که ناچار هستیم یا تعداد سمپاشی را افزایش دهیم یا غلظت سموم را بالا ببریم . این سموم به راحتی تجزیه نمی شوند و برای سالیان دراز در خاک باقی می مانند . سرنوشت سموم در خاک ممکن است به صور زیر باشد :
1) بدون تغییرات شیمیایی متصاعد می شوند .
2) جذب ذرات سطحی خاک می شوند .
3) از طریق دواناب یا آبشویی از خاک خارج می شوند .
4) دستخوش واکنش های تجزیه نوری ، شیمیایی و بیوشیمیایی می شود .


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه بیست و دوم خرداد 1385 ساعت 1:28 موضوع محیطزیست وخاک | لینک ثابت


آلودگي هاي خاک

   يکي ديگر از انواع آلودگي هاي محيط زيست ، آلودگي هاي خاک است .
   خاک ها به عنوان پالاينده هاي طبيعت محسوب مي شوند . علاوه بر اينکه تأمين کننده مواد غذايي هستند ، خاصيت تصفيه کنندگي نيز دارد . اين خاصيت خاک در اثر خواص فيزيکي آنها ( عمل نفوذ آب از منافذ ) ، خواص شيميايي آنها ( جذب سطحي و تبخير ) و خواص زيستي آنها ( تجزيه و فساد مواد آلي ) حاصل مي گردد .
خاک يکي از منابع مهم و ارزشمند طبيعت است. بدون داشتن خاک سالم حيات و زندگي روي زمين امکانپذير نخواهد بود. 95% غذاي انسان از زمين حاصل ميشود. برنامه ريزي براي داشتن خاکي سالم و توليد کننده لازمه بقاي انسان است. ورود مواد، ارگانيسمهاي زيستي يا انرژي به درون خاک سبب تغيير کيفيت خاک ميشود. همين مسئله باعث ميشود که خاک از حالت طبيعي خود خارج شود.
خاک از دو بخش تشکيل شده است. يکي بخش زنده خاک و ديگري بخش مرده خاک ميباشد. بخش مرده خاک شامل سنگهاي هوازده و مواد معدني حاصل از پوسيدگي گياهان و جانوران ميباشد (که مواد آلي يا هوموس ناميده ميشود) و هوا و آب نيز در اين بخش قرار ميگيرند. اما خاک زنده، خاکي است که داراي جانوران کوچک همچون حشرات و کرمها است و در آن گياهان، قارچها، باکتريها و ساير ميکروبها قرار دارند. نمونه بارز خاک 50% مواد معدني و آلي و 50% هوا و آب دارد که فضاهاي خالي موجود در خاک را پر ميکند و ارگانيسمهاي زنده خاک را نگه ميدارد.
بر اثر فعاليتهاي مختلف انساني، خاک دچار آلودگي ميشود. اکثر اين آلودگي ها بر اثر تصادف وسايل نقليه اي که مواد آلوده کننده جا به جا ميکنند، اتفاق مي افتد.
آلوده کننده هاي ديگري که سبب آلودگي خاک ميشوند شامل اتومبيلها، کاميونها و هواپيماهايي هستند که زباله جا به جا نميکنند ولي موادي از قبيل سوخت حمل ميکنند، که بر اثر ريخته شدن و خارج شدن آنها از وسيله نقليه آلودگي خاک رخ ميدهد.
عواملي مانند فعاليتهاي انساني نيز باعث آلودگي خاک ميشوند. ريختن مواد سمي مانند انواع حلالها، مواد رنگي و شوينده ها آلودگي زمين و خاک را گسترش ميدهند.
خاک ها به عنوان پالاينده هاي طبيعت محسوب مي شوند . علاوه بر اينکه تأمين کننده مواد غذايي هستند ، خاصيت تصفيه کنندگي نيز دارد . اين خاصيت خاک در اثر خواص فيزيکي آنها ( عمل نفوذ آب از منافذ ) ، خواص شيميايي آنها ( جذب سطحي و تبخير ) و خواص زيستي آنها ( تجزيه و فساد مواد آلي ) حاصل مي گردد .

بحث عمده آلودگی های صنعتی تجمع فلزات سنگین در خاک است . این فلزات شامل سرب ، کادمیوم ، نقره و جیوه هستند که اثرات زیانبار آنها بر روی موجودات زنده ثابت شده است و بارها موجب حوادث زیست محیطی شده اند . بعضی از این اثرات شامل :
1) اختلال فعالیت های بیولوژیک خاک
2) اثرات سمی روی گیاهان
3) اثرات زیانبار روی انسان در اثر ورود مواد به زنجیره غذایی
می باشند .

مواد نفتی و مشتقات آنها در اثر حمل و نقل یا ذخیره سازی ممکن است موجب آلودگی خاک شود . هرقدر مواد نفتی به عمق بیشتری از خاک نفوذ کنند رفع آن آلودگی مشکل تر خواهد بود . برخی از باکتری ها و میکرو ارگانیسم ها در خاک می توانند موجب تجزیه مواد نفتی شوند که در بخش زدودن آلودگی به روش بیولوژیکی مورد بحث قرار می گیرند .
راه های کنترل اثرات آلودگی مواد نفتی به شرح زیر است :
1) جلوگیری نکردن از پخش مواد نفتی در سطح گسترده
2) بهبود تهویه خاک از طریق شخم زدن و همزدن
3) افزایش عناصر غذایی به خاک مانند نیتروژن و فسفر
4) تلفیق خاک با میکروارگانیسم های تجزیه کننده مواد نفتی 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه بیست و دوم خرداد 1385 ساعت 1:24 موضوع محیطزیست وخاک | لینک ثابت


طرح تفکيک زايدات شهري در مبدا

رشد روزافزون جمعيت شهري و به تبع آن تراکم ساختمان هاي مسکوني ، خدماتي و تجاري و آلودگي هاي صوتي و زيست محيطي و نظاير آن از جمله مسائل بسيار بااهميتي است که امروزه نظر بسياري از کارشناسان و مديران شهري را به خود معطوف کرده است.

در اين ميان چگونگي جمع آوري و حمل زباله و نيز بازيافت مواد زايد و يا تبديل زباله به کود آلي و کاغذ اهميت ويژه اي دارد.

به طوري که اگر هم پاي رشد شتابان جمعيت، گزينه و روشهاي کارسازي در نحوه حل معضل زباله انتخاب نشود، دور از ذهن نيست که زباله تهران را دربرگيرد و محيط طبيعي شهر را نابود کند.

درخصوص اين امر، طرح تفکيک زباله به صورت تر و خشک از سوي سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري تهران و با همکاري مناطق 22گانه شهرداري به منظور حفظ محيط زيست و رعايت اصول بهداشت محيط جامعه از سال 83با تصويب قانون مديريت پسماندها به صورت فراگير به اجرا درآمد.

اين طرح اگرچه در مراحل آزمايشي خود موفقيت چنداني به دست نياورد و غالبا به صورت نيمه کاره رها شد؛ اما به نظر مي رسد طي 2سال اخير و با تصويب قانون مذکور به موفقيت هايي هرچند ناچيز اما قابل توجه دست يافته باشد.

ازجمله اين دستاوردها که در سال 84به دست آمد، حذف محسوس زباله کاوها و تاسيس ادارات بازيافت مناطق بود که با واگذاري امتياز جمع آوري زايدات خشک به پيمانکاران خصوصي و اجراي آموزش چهره به چهره به شهروندان درخصوص تفکيک از مبدا، طرح جمع آوري زباله به صورت سيستماتيک و منظم تري درآمد.

اگرچه اين طرح در عمل با مشکلات و انتقاداتي نظير اهمال و سستي متوليان آن، نبود سيستم واحد مديريتي روي اجزا و نبود منابع مالي واحد روبه رو شده است با وجود اين ، به گفته مسولان بازيافت و تبديل مواد طرح آموزش چهره به چهره و اجراي آن تقريبا در تمام مناطق 22گانه تهران به صورت ناحيه به ناحيه با صرف هزينه هاي هنگفت در حال اجراست و اميد مي رود در پرتوي نظارت شهرداري و سازمان بازيافت و تبديل مواد کار فرهنگ سازي آن که از ارکان اصلي طرح محسوب مي شود بزودي اتمام يابد. 

 


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در چهارشنبه هفدهم خرداد 1385 ساعت 11:58 موضوع | لینک ثابت


بهبود رتبه محيط زيستي ايران در جهان

گزارش شاخص عملكردي محيط زيست در سال 2006 ميلادي كه اخيرا منتشر شده است نشان مي‌دهد كه رتبه ايران در مقايسه با شاخص پايداري توسعه در سال 2004 ميلادي، از كشورهاي درحال توسعه مانند نيكاراگوئه، مكزيك، افريقاي جنوبي، اندونزي، چين و هند كه شرايط اقتصادي مشابهي دارند، بهتر است . 

به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش شاخص عملكردي محيط زيست                                    (EPI (2006 Environmental Performance Index ايران از ميان 133 كشور جهان با عدد شاخص 70 در مقام 53 قرار گرفته است. 

گزارش شاخص عملكردي محيط زيست EPI يك شاخص جديد براي ارزيابي عملكرد زيست محيطي دولت‌ها است كه به صورت آزمايشي تهيه و در سال 2006 منتشر شده كه حاوي اطلاعات مهمي در خصوص رويكرد كشورهاي مختلف جهان در زمينه مسايل محيط زيست است.

تفاوت اين شاخص با شاخص پايداري توسعه يا ESI در محدودتر بودن متغيرها و تاكيد بيشتر بر عملكرد در زمينه‌هاي محيط زيست است.   

اين گزارش به طور مشترك توسط مراكز تحقيقاتي و دانشگاههاي يپل و كلومبيا، مجمع جهاني اقتصاد و مركز تحقيقات كميسيون اروپا تدوين شده است. 

EPI بر دو هدف اصلي حفاظت از محيط زيست از جمله كاهش فشارهاي زيست‌محيطي بر سلامت انسان‌ها و ارتقاي وضعيت زيست‌بوم‌ها و مديريت صحيح منابع طبيعي تاكيد دارد كه اين دو مؤلفه توسط 16 شاخص در 6 زمينه «بهداشت محيط»، «كيفيت هوا»، «كيفيت منابع آب»، «كيفيت منابع طبيعي مولد»، «تنوع‌زيستي و زيستگاه» و «انرژي پايدار» اندازه‌گيري مي‌شود.

از سوي ديگر با تعيين اهداف خاص و تعيين فاصله هر كشور نسبت به آنها، EPI زمينه‌اي را براي تحليل سياست‌ها و ارزيابي عملكرد دولت‌ها بوجود مي‌آورد.  

در اين رده‌بندي جهاني از ميان 133 كشور جهان اولين كشور زلاندنو با امتياز 88 EPI دوم سوئد با 8/87 EPI و سوم فنلاند با 87 EPI است. همچنين كمترين امتيازها در اين زمينه متعلق به نيجر با 7/25 EPI، چاد 5/30 EPI و موريتارني 32 EPI است.  

در اين رتبه‌بندي وضعيت ايران با كسب رتبه 53 نسبت به ESI 2004 بسيار بهتر ارزيابي شده است. از سوي ديگر كشورهاي چين با رتبه 94، هند با رتبه 118 و پاكستان با رتبه 127 وضعيت چندان مطلوبي در اين شاخص ندارند. 

در اين شاخص ارتباط بين درآمد ناخالص ملي و شاخص EPI در زمينه‌هايي مانند آلودگي هواي داخل منازل، بهداشت عمومي، آب سالم، مرگ و مير كودكان، آلاينده‌هاي هواي شهر و ميزان برداشت چوب معني‌دار و مثبت است.

در گزارش شاخص عملكردي محيط زيست، همچنين ارتباط بين ESI و حاكميت مطلوب شامل مبارزه با فساد اداري، قانون گرايي و اهميت دادن به موضوع محيط زيست بررسي و مشخص شده است كه يك رابطه قوي بين اين دو وجود دارد. 

از مشكلات اين مطالعه فقدان دسترسي به آمار روزآمد و دقيق است كه متأسفانه در خصوص كشور ما نيز اين مسئله همواره صدق مي‌كند كه انتظار مي‌رود روندهاي مثبت سالهاي گذشته در زمينه ارتقاي توانمندي كشور در زمينه تهيه و تدوين آمار زيست‌محيطي و بهبود زمينه مبادلات بين‌المللي در اين امر بتوانيم كماكان شاهد ارتقاي وضعيت زيست‌محيطي ايران و توسعه پايدار در كشور باشيم.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در چهارشنبه هفدهم خرداد 1385 ساعت 11:54 موضوع | لینک ثابت


صحراها را رها نکنیم.

روز جهاني محيط زيست را مي توان به چندين روش شامل مسابقات رالي خياباني، دوچرخه سواري، كنسرتهاي سبز، مسابقات پوستر و مقاله در مدارس، درختكاري ، مسابقات بازيافت و برنامه های متنوع دیگری گرامی داشت ضمن اینکه در بسیاری از كشورها، اين رويداد سالانه براي ارتقاي توجه و فعاليتهاي مردم انجام مي گيرد. روساي كشورها، نخست وزيران و وزراي محيط زيست بيانيه هايي را ارسال مي نمايند كه نشان دهنده توجه آنها به كره زمين است.

تعهدات ديگر مربوط به ساختارهاي دايمي دولت است كه شامل مديريت محيط زيست و برنامه ريزي آموزشي است. به نحوی که اين مراسم؛ امكاني را براي امضا يا تصويب كنوانسيونهاي بين المللي ايجاد مي كند.

کوفی عنان دبیرکل سازمان ملل نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی محیط زیست،  با اشاره به قرار گرفتن در سال بين المللي بيابان ها و بيابان زدايي، انتخاب موضوع مراسم سالروز جهاني محيط زيست با عنوان " خشكيها را تنها نگذاريد!" را يادآور اهميت مراقبت به مناطق و سرزمينهاي وسيع خشك و نيمه خشك براي همگي افراد ساکن در کره زمین عنوان میکند.

وی می افزاید: خشكي ها در تمامي مناطق وجود داشته و بيش از 40% كره زمين را پوشانده؛ ضمن اینکه جايگاه تقريبا 2 ميليارد نفر يعني يك سوم جمعيت جهان را تشکیل می دهد.

کوفی عنان در این پیام سرزمينهاي خشك زندگي را برای انسانها مشکلی بزرگ عنوان  میکند و معتقد است که آينده این سرزمین ها اغلب نامطمئن است, ضمن اینکه با توجه به حیات انسانها در مرزهاي اكولوژيكي ، اقتصادي و اجتماعي ضروري می داند که ما نسبت به آنها يا زيستگاه هاي شكننده شان كه به آن وابسته اند ، كوتاهي نكنيم.

وی می افزاید: در كره زمين مديريت ناپايدار و تغييرات آب و هوا خشكيها را به بيابان تبديل مي كند و بيابان زدايي به نوبه خود وخيم شده و منجر به قعر مي شود.

به گفته وی؛ تخمين زده مي شود كه بين 10% و 20% خشكيها (پيش از اين ) فرسايش يافته اند. ضمن اینکه مشكل در صحراهاي حاشيه آفريقا و آسياي جنوبي است چراکه فرسايش و خشكيها يك مانع جدي براي ريشه كني فقر و گرسنگي زياد بوده و تلاشها را براي اطمينان از پايداري زيست محيطي با خطر مواجه مي سازد.

کوفی عنان گفت: اين اهداف كه دولتهاي جهاني قصد دارند تا سال 2015 به آن دست يابند عناصر ضروري جهت دستيابي به آلاينده اي مطمئن براي انسانهاست.

در ادامه پیام کوفی عنان گفت: شواهد روز افزوني نيز براين مبنا وجود دارد كه فرسايش خشكيها و رقابت بين منابع كمياب رو به افزايش مي تواند را براي جوامع به ارمغان بياورد. علاوه بر اين مردمي كه زندگي و حياتشان وابسته به خشكيهاست ميزان پناهندگان مربوط به حوزه هاي اقتصادي و زيست محيط را كه از پيش منابع گسترده شهرها را در اين كشورهاي در حال توسعه آزمودند اند. افزايش مي دهد.

دبیرکل سازمان ملل گفت: ايجاد تغييرات در بيابانزدايي مشكل است ؛اما نمي توان از آن جلوگيري كرد. حفاظت و احياي خشكي ها نه تنها بار روبه رشد (حاصل از بيابان زدايي) را در مناطق شهري جهاني كاهش مي دهد، بلكه به ايجاد دنيايي سرشار از صلح و امنيت كمك خواهد كرد.

وی افزود: اين امر همچنين به حفاظت از چشم اندازها و فرهنگهايي كه به زمان قبل از آغاز تمدن باز   مي گردد. و بخش ضروري ميراث فرهنگي ما هستند، كمك مي كند.

کوفی عنان گفت: در روز جهاني محيط زيست و در دهمين سالگرد كنوانسيون مبارزه با بيابانزدايي، من  از دولتها و جوامع در همه جاي اين مي خواهم تا توجه خود را به و مشكلات چالشها و مشكلات زندگي در حاشيه بيابانها معطوف نمايند تا مردمي كه در اين مناطق زندگي مي كنند مشتاقانه در انتظار آينده اي سرشار از صلح، سلامتي و پيشرفت اجتماعي باشند.

عبدالعزيز بوتف كيلا، رييس جمهوري دموكراتيك و خلق الجزاير نیز به مناسبت روز جهانی محیط زیست در پیامی اعلام داشت: الجزيره افتخار دارد كه از سوي يونپ براي ميزباني مراسم روز جهاني محيط زيست درسال 2006 انتخاب شده ضمن اینکه ما به ويژه از انتخاب امسال به عنوان سال بيابانها و بيابانزدايي احساس غرور مي كنيم.

وی افزود: شعار رسمي روز جهاني محيط زيست در سال 2006 « خشكيها را تنها نگذاريد!» حاكي از توسعه پايدار در بيابانهاست.

عبدالغزیز بوتف کیلا؛ گفت: براي پاسخگويي به افكار و انتظارات بسیاری از كشورها در اين زمينه، مجمع جهاني سازمان ملل با تصويب قطعنامه 211/58 براي ايجاد انگيزه در الجزاير در سال بين المللي بيابان و بيابان زدايي موافقت نمود.

وی تصریح کرد: با توجه به نقش دو جانبه الجزاير به عنوان كشور ميزبان مراسم روز جهاني محيط زيست و به عنوان نظر رسمي اين كشور در خصوص سال بين المللي بيابان و بيابانزدايي، اين كشور براي تلاشهايش در زمينه حفاظت محيط زيست و توسعه پايدار و متعادل و نیز براي فعاليتهاي گسترده و منتخب با هدف حفظ محيط زيست شايسته قدرداني و تشكر است.

رییس جمهوری دموکراتیک و خلق الجزایر از آمادگی  الجزاير برای مشاركت جدي و بين المللي بر پايه اصول عدالت‌، وحدت و مسئوليت خبر داد و اظهار داشت: کشورمن مفتخر است ميزبان مراسم  روز جهاني محيط زيست در قاره آفريقا باشد،‌قاره اي كه بخشهاي عظيمي از آن با بيابان و خشكي پوشيده شده و آنرا تاثير پذيرترين و  آسيب پذيرترين منطقه با پيامدهاي مخرب فرسايش خاكهاي حاصلخيز كرده است.

وی افزود: خشكسالي هاي دوره اي و مكرر، بلاياي طبيعي متعدد، فقر، مهاجرت و جنبه هاي برجسته ديگر در حال توسعه، پيامدهاي متعدد داشته اند كه نمي تواند شرايط و فضاهاي منطقه اي و ملي را به دليل اينكه از مرزهاي سياسي و طبيعي كشورها فراتر است، محدود كند.

وی افزود: در واقع اين پيامدهاي متعدد درخيلي از موقعيتها و شرايط از سوي كوفي عنان دبير كل سازمان ملل مورد تاكيد قرار گرفته اند.

وی اظهار داشت: مشاركت جديد توسعه آفريقا( NEPAD) ، اقدام مبتكرانه و منحصر به فرد آفريقا، كه     بدون شك الجزاير يكي از محركان كليدي آن محسوب مي شود، يك پاسخ مسوولانه و قاطع به چالش هاي اصلي است كه اين قاره امروز با آن روبرو ست.

عبدالعزیز بوتف کیلا با اشاره به پتانسيل انساني و ثروت طبيعي تصریح کرد: این پتانسیل اغلب به ميزان كم و به شكل نادرست و بد به كار رفته است، بنابراین آفريقا بايد با چالشهاي جهاني شدن، به ويژه با آنهايي كه مربوط به حاكميت مطلوب و توسعه دائمي و پايدار، كه پشتيبان اصلي آن بعد زيست محيطي است، روبرو شود.

وی اظهار داشت: مبارزه با بيابانزاديي، حفاظت و توسعه نسبي مناطق جنگلي و كوهستاني خشك و نيمه خشك، حفاظت از منابع آبي و كاهش فقر مسايل كليدي هستند كه بايد سريع مورد توجه قرار گيرد تا به تاثيرات مخرب اين قاره در حال توسعه پايان دهد.

عبدالعزیز بوتف کیلا گفت: به مناسبت روز جهاني محيط زيست، جامعه بين المللي براي بازتاب امكان استحكام مشاركت پايدار به مشكل مسوولانه و مبتكرانه اقدام كرده است.

وی افزود:اين جامعه بايد قادر باشد به شكلي تاثير گذار براي موفقيت  در اقدامات بارز آفريقا و توسعه اكو مشاركت داشته باشد.

وی گفت: در اقدام به چنين عملي، اين امر به نااميدي ها،‌ آرزو ها و انتظارات ملتها و مردمي كه بايد  با بيرحمي روزانه سختي و آينده نامطمئن خويش را تحمل كنند، پاسخ خواهد داد.

وی تاکید کرد: ما بايد با اين واقعيت روبرو شويم كه بعضي اوقات فرسايش تغيير ناپذير ميراث فرهنگي، طبيعي و كشاورزي، اكوسيستم ها و تنوع زيستي آسيب پذير، توسعه سريع بيابان ها، همچنين پاسخ بين المللي نامناسب و تلاشهاي محلي(بومي) براي مبارزه با بيابان زدايي، شرايط حاد فقر در تمامي دنيا بحران را در سطح جهان تشديد مي كند.

رییس جمهور دموکراتیک و خلق الجزایر گفت: در سال 2005 در سانفرانسيسكو ما با شعار " شهرهاي سبز! براي زمين بكاريد!" دعوت شديم تا براي تشكيل شبكه اي ازشهرها و با تلاش براي ايجاد محيط زيست شهري پايدار پيمان ببنديم.

وی افزود:امسال براي پذيرش منشور جهاني در خصوص بيابانها و براي مبارزه با بيابانزدايي در روز جهاني محيط زيست و اختتاميه سال بين المللي بيابانها و بيابانزدايي دعوت شده ايم.

عبدالعزیز بوتف کیلا خاطرنشان کرد:در اين راه،  اميدواريم كه در دستيابي به چند هدف توسعه هزاره، اهدافي كه مجدداً با تصميمات گرفته شده از سوي روساي كشورها و دولتها در طول اجلاس سران كه در سپتامبر 2005 در نيويورك برگزار شد، لازم الاجرا و تجديد شوند.

وی افزود:هدف از تمامي تلاشها، لازم الاجرا كردن پايدار كوششهاي هميشگي ما در جهت توسعه حقوق بشر، محيط زيست سالم، زندگي مطلوب و مناسب و توسعه پايدار، واقعي و جهاني براي همه است. بنايراين وظيفه ما ايجاد وحدت و استحكام بين تلاشها و ابزار (تجهيزات) ما و به كارگير ي آنها در جهت اعتقاد ماست كه يك آينده مشترك داريم، براي نسلهاي امروز و فردا و براي حقوق قانوني آنها در جهت زندگي در يك سياره ايمن و حفاظت شده است.

عبدالعزیز بوتف کیلا گفت: بگذاريد تا روز جهاني محيط زيست امكاني باشد براي همگي ما تا پيام آور صلح و هماهنگي در جهان و پيام آور اميدواري به آينده اي باشيم كه متعلق به كودكان ما و سياره ماست.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در چهارشنبه هفدهم خرداد 1385 ساعت 11:51 موضوع محیطزیست وخاک | لینک ثابت


توسعه نیشکر و رود خانه کارون

کانال زهکش توسعه نیشکر

رودخانه کارون و دز داراي وسعتي قريب 64474 کيلومترمربع مي‌باشند که حدود 65 درصد آن در منطقه کوهستاني با آب و هواي معتدل واقع شده و از کيفيت آب مناسبي نيز برخوردار است . ليکن مابقي حوزه که در استان خوزستان واقع شده داراي آب و هواي گرم و خشک همراه با سازندهاي تبخيري و شورکننده در دامنه‌هاي جنوبي زاگرس مي‌باشد. الحاق رودخانه‌هاي شور واقع در اين محدوده به همراه فاضلاب صنايع و زه‌آبهاي کشاورزي و حوضچه‌هاي پرورش ماهي که بدون هيچگونه تصفيه‌اي حتي تصفيه مقدماتي مستقيما وارد رودخانه مي‌شوند، وضعيت نامطلوبي را از نظر آلودگي کيفي آب رودخانه به وجود آورده است به طوري که افت کيفيت آب رودخانه کارون در ماههاي کم آب تابستان در سالهاي اخير نگراني‌هائي را از نظر تخريب کيفي اين منبع حياتي ايجاد نموده است . عوامل آلودگي که در اين تحقيق مورد بحث قرار گرفته‌اند شامل حرارت و پارامترهاي شيميايي از قبيل شوري يا هدايت الکتريکي، قليائيت يا pH، بي‌کربنات ، سديم و سديم قابل جذب ، سختي کل، کلسيم، منيزيم و کدورت و پارامترهاي بيولوژيکي از قبيل فسفات ، فسفر، نيترات ، نيتريت ، اکسيژن محلول، اکسيژن مورد نياز شيميايي COD و بيوشيميايي BOD و همچنين آلودگي ميکروبي شامل کليفرمها مي‌باشند. در حال حاضر کدورت آب رودخانه کارون و شاخه‌هاي ورودي به آن به هنگام وقوع سيلاب به شدت افزايش مي‌يابد. به طوري که مقدار آن از حد مجاز فراتر رفته و مشکلات و خساراتي را از نظر فرسايش سواحل و رسوب‌گذاري در تاسيسات ذخيره و توزيع آب از قبيل سدها و شبکه‌هاي آبياري ايجاد نموده است . دومين پارامتر کيفي که در کليه نقاط واقع بر رودخانه کارون و دز و پايين دست سدهاي مخزني به شکل حاد وجود دارد، آلودگي ميکروبي و وجود کليفرم زياد در آب است که ميزان آن حتي از حداکثر مجاز تعيين شده براي فاضلابها نيز بيشتر است . نتايج حاصله در خصوص اغلب پارامترهاي مورد مطالعه شامل شوري (EC)، سديم و سديم قابل تبادل کلسيم، منيزيم سختي کل، قليائيت (pH)، بي‌کربنات ، فسفر، فسفات ، نيترات و نيتريت در آب رودخانه دز و کارون نشان مي‌دهد که در حال حاضر و عليرغم افزايش نسبي اين عوامل در سالهاي اخير (متناسب با افزايش بهره‌برداري از آب و افزايش حجم فاضلابهاي ناشي از آنها) ميزان متوسط اين عوامل در حد مطلوب تا حداکثر مجاز بوده و نگراني حادي را ايجاد ننموده است . البته در صورت اجراي طرحهاي توسعه کشاورزي خصوصا در رودخانه دز و همچنين طرحهاي نيشکر جنوب اهواز (و همچنين طرح جفير) که عمدتا متکي بر برداشت حجم قابل توجهي از آب در فصل تابستان و منطبق بر گرماي زياد هوا با پتانسيل تبخير شديد و دبي کم آب رودخانه هستند باعث مي‌شود که مقدار اين عوامل خصوصا در رودخانه دز در پايين دست حرمله و کارون در جنوب اهواز افزايش يابد به طوري که ميزان آن حتي از حداکثر مجاز نيز براي مصارف مختلف فراتر رود. نتايج اين مطالعات در شش گزينه براي طرحهاي موجود و در دست اجرا و همچنين لحاظ نمودن طرحهاي توسعه پيش‌بيني شده از جمله طرحهاي کشت و صنعت نيشکر جنوب اهواز در دبي متوسط بلندمدت رودخانه (1347-1375) و دو سال نسبتا کم آب و با استفاده از منحني نرمال بهره‌برداري از سدها و همچنين حداکثر استفاده از حجم مفيد (منحني فرضي) انجام شده است . نتايج حاصل از مدل به وضوح نگراني‌هاي مطرح شده را تاييد مي‌نمايد. در سالهاي کم آب مورد بررسي، کمبود شديد آب در فصل تابستان مشاهده شده به طوري که در صورت انتقال آب تقريبا رودخانه دز خشک مي‌شود ضمن آن که افت شديد کيفيت آب نيز در انتهاي مسير دز و کارون مشاهده مي‌شود. به منظور جلوگيري از ايجاد بحران و در جهت کنترل کيفيت آب و ممانعت از تخريب اين منابع حياتي پيشنهاد مي‌گردد که ضمن تسريع در احداث سدهاي مخزني بر روي رودخانه دز و شهيدعباسپور به منظور کنترل بهتر سيلابها و افزايش پتانسيل ذخيره آب ، کنترل فرسايش و آبخيزداري، جلوگيري از ورود مستقيم فاضلابها و زه‌آب آلوده و قبل از تصفيه به رودخانه و در نهايت اصلاح و تغيير در نظام بهره‌برداري از آب رودخانه با تاکيد بر توسعه پايدار از جمله جلوگيري از کشت محصولات پرمصرف تابستانه از جمله برنج و نيشکر مي‌بايست مدنظر قرار گيرد.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه پانزدهم خرداد 1385 ساعت 23:0 موضوع محیطزیست وآب | لینک ثابت


سکوت درخصوص نابودی محیط زیست تاکی ؟

جاده آبادان کانال زهکش توسعه نیشکر


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه پانزدهم خرداد 1385 ساعت 22:30 موضوع | لینک ثابت


معضلات زيست محيطی خوزستان

جاده آبادان -اهواز کانال  زهکش توسعه نیشکر

 

كارشناسان زيست محيطی خوزستان معتقدند: گسترش سريع شهرنشينی همراه با رشد بی رويه جمعيت ، مردم اين استان را بامعضلات عديده زيست محيطی روبه رو كرده است.
آنان می‌گويند استقرار۳۰ درصد از صنايع سنگين كشورازجمله نفت ،پتروشيمی پالايشگاهها، صنايع فولاد و سيمان ، نوردها و لوله سازيها، و پروژه‌هاى عظيم سدسازى و نيروگاههاى حرارتی و كشت و صنعت‌هاى بزرگ درخوزستان به رغم ايجاد رفاه درزندگی مردم ، آلودگی‌هاو معضلات زيست محيطی اين استان را افزايش داده است.
به اعتقاد صاحب نظران افزايش و ريزش پسابهاى كشاورزى ، صنعتی و فاضلاب‌هاى شهرى تصفيه نشده به منابع آبی استان بقاء و تنوع زيستی "جانوران، گياهان و آبزيان" و درمجموع توسعه و توليد پايداراز منابع دردسترس را غيرممكن می سازد.
يك كارشناس مسوول درسازمان حفاظت محيط زيست استان خوزستان گفت: ريزش فاضلاب و پسابهاى حاصله از فعاليت صنايع و كشت و صنعت‌هاى نيشكرهفت تپه كارون و اهواز- انواع سموم كشاورزى ، فلزات سنگين و مواد شيميايی و ميكروبی خطر آفرين را به همراه دارد كه منابع آبی استان را تهديد به نابودى می‌كند.
"شهريارعسكرى" گفت: ۱۸۵ ميليون مترمكعب فاضلاب و پساب توسط صنايع مجاور به رودخانه‌هاى كارون، دز، بهمنشير، اروند درحوزه شهرهاى اهواز،آبادان خرمشهر، دزفول، شوشتر، شوش و هفت تپه تخليه می‌شود كه حجم فاضلابهاى مزبور علاوه برپسابهاى بخش كشاورزى می‌باشد.
وى افزود: درهرثانيه ۵۶ مترمكعب فاضلاب خانگی، بيمارستانی ، كشاورزى و صنعتی وارد رودخانه كارون می‌شود.
اين كارشناس محيط زيست ادامه داد: اين آلاينده‌هاحاصل فعاليت بيش از۱۰۰ واحد صنعتی درخوزستان است كه خوشبختانه با پيگيرى‌هاى لازم بخشی از صنايع مجهزبه سيستم تصفيه پساب شده است.
بنابه اعلام نظراين كارشناس بطور تقريب بخش عمده آلودگی منابع آبی خوزستان درمنطقه آبادان - خرمشهر مربوط به پالايشگاه آبادان است كه خوشبختانه دراين زمينه طرح جداسازى پساب نفتی از غيرنفتی و احداث سيستم تصفيه فاضلاب دردست اقدام است.
يكی از مسوولان اداره كل آب و فاضلاب استان خوزستان درهمين زمينه وضعيت فاضلاب شهر اهواز را به شدت نگران كننده خواند.
وى افزود: درزمان حاضربه علت نبود شبكه‌هاى جمع آورى ، هدايت و انتقال فاضلاب و آبهاى سطحی ، پسابهاى خانگی ، تجارى ، صنعتی درحجمی وسيع و نگران كننده بطور مستقيم به رودخانه كارون كه تنها منبع آب شرب بيش از۵/۱ ميليون نفراز شهروندان خوزستانی است تخليه می‌شود.
بالابودن سطح آبهاى زيرزمينی ، شيب كم زمين ، مقاومت پايين خاك ، عدم تناسب شبكه موجود فاضلاب از نظرقطر و شيب و نيز نبود ايستگاههاى ساحلی از مشكلات اساسی فاضلاب اهواز است.
وى گفت: معضل فاضلاب اهواز به گونه‌ای است كه كارهاى بزرگ انجام شده از سال۱۳۷۹ به بعد در" دو سه سال اخير" بسيار كم مقدارجلوه می‌كند


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه پانزدهم خرداد 1385 ساعت 22:9 موضوع | لینک ثابت


آب سالم

مشخصات آب سالم:
آب سالم‌ آبي است كه طعم، رنگ و بوي خاصي نداشته باشد ( بي رنگ، بي بو و بي مزه باشد.)، بدون عوامل زنده بيماري‌زا باشد، بدون مواد شيميايي زيان آور باشد و مواد آلي و معدني آن براي مصرف كننده زيان‌آور نباشد.
منابع آلودگي آب:
دفع غير بهداشتي فاضلاب‌هاي شهري و صنعتي، سموم، كودهاي شيميايي، زباله، انواع آلاينده‌ها عوامل بيماري‌زا، مواد معدني و آلي مضر از جمله منابع آلودگي آب به شمار مي‌آيند.
بيماري‌هاي منتقله توسط آب:
از شايع‌ترين خطرات بهداشتي آب‌هاي آشاميدني انتقال بيماري‌هاي باكتريايي، ويروسي، تك ياخته‌اي و انگلي است. سالانه چندين ميليون كودك زير پنج سال در جهان در اثر ابتلا به اين بيماري‌ها جان خود را از دست مي‌دهند. بيماري‌هاي منتقله توسط آب مانند وبا، حصبه،‌ اسهال خوني باسيلي، فلج اطفال، هپاتيت، ژيارديازيس و ... بيشتر از راه دستگاه گوارش و پوست وارد بدن انسان مي‌شوند.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه هشتم خرداد 1385 ساعت 10:5 موضوع | لینک ثابت


آب بطری بهتر است؟

" بدن انسان بیش از 70 % آب است، این یک معادله عقل سلیم است که کیفیت آبی که می نوشیم تاثیری اساسی برسلامت مان خواهد داشت."
برطبق نظرانجمن کیفیت ملی آب ، 56 % ازهمه مردم درباره کیفیت آب شیر تصفیه شده شهرداری مضطرب هستند. این نکته، همراه با تمنا برای آب آشامیدنی بهتر، باعث تقویت رشد عظیم در صنعت آب بطری شده است. ما همه می توانیم بیاد بیاوریم، که نه خیلی مدت قبل، وقتی بخش آب بطری در فروشگاه بقالی مرکب از اختصاص بسیارکم فضای پیشخوان بود، ابتدائاً تخصیص داده شده به چند کوزه های گالنی از آب مقطر. امروزه، آب بطری یک بخش عمده از جزیره آ شامیدنیها برخوردار شده و دارای پرستیژی است که بخشی با سریعترین رشد از تمامی صنعت نوشیدنی، است، اگرنگوییم که سودمندترین می باشد.
صنعت آب بطری هدف بعضی از بزرگترین شرکت ها درجهان شده است. شرکت Chlorox Bleach Co. ، پپسی کولا و کوکاکولا صرفاً چند تایی از سرمایه گذاری های اخیر دراین بازار کاملاً نافع هستند، با کلراکس که بزرگترین شرکت کننده در تجارت آب بطری است.
“ Aquafina” پپسی کولا و “Dasana” کوکاکولا تقریباً سودآورترین محصول هرشرکت شدند! اگر ما صرفاً یک نگاه عقل سلیم به شرکت های کنترل کننده این صنعت بیندازیم، که یقیناً برای آگاهی بهداشتی شان شناخته شده نیستند، شروع به درک این سوء تفاهم خواهیم کرد که پیرامون کیفیت آب بطری ایجاد شده است. میلیون ها و میلیون ها دلار هرهفته درفعالیت های تبلیغاتی خرج می شوند تا این ادراک را بدهند که این آب های بطری شده ازبعضی چشمه های کوهستانی دست نخورده میایند، درحالیکه درواقع بسیاری ازآنها ازیک سیستم آب شهرداری درست مثل آب شیر شما میایند. هردوی “ Aquafina” پپسی کولا و “Dasana” کوکاکولا در یکی ازبسیاری کارخانه های آب بطری درسرتاسرامریکا وارد بطری می شوند جایی که آب شهرداری بعنوان یک منبع استفاده می شود، مثل بسیاری از اتیکت های پیشرو.
مقرراتی که برای آب بطری است فقط ضروری می سازند که این آب به " خوبی" آب شیرباشد. هیچ اطمینان یا الزاماتی وجود ندارند که آب بطری کیفیت بالاتری از آب شیرداشته باشد، و بر طبق بعضی مطالعات اخیر، اغلب ممکن است کیفیت پایین تری هم داشته باشد.
در ماه مارس سال 1999 ، شورای دفاع ذخایرطبیعی ( NRDC) گزارشی به نام " آب بطری، " نوشیدنی خالص " یا اعتیاد خالص ؟ منتشر کرد وبه اداره غذا و داروی ایالات متحده برای پیشرفت ها دربرنامه مقررات آب بطری عرضحال داد. تغییرات درخواست شده صرفاً الزامی می کرد که قوانین آب بطری FDA " سخت گیری کمتری " ازدستورعمل های آب شیر نداشته و " کمترمحافظت کننده ازبهداشت همگانی" نباشد. گزارش NRDC خاطرنشان می کند که تا 40 % ازهمه آب بطری درواقع آب شیردر یک بطری است.
این گزارش همچنین براین واقعیت تمرکزمی کند که 60 تا 70 % از همه آب بطری فروخته شده درامریکا عاری از استانداردهای آب بطری FDA است، بعلت اینکه استانداردهای فدرال در مورد آب بطری شده و فروخته شده درهمان ایالت کاربرد ندارند.
فقط آبی که درسرتاسرخط ایالتی منتقل می شود باید ه استانداردهای فدرال را برآورده کند.
شرکت های آب بطری شده ازاین روزنه بمنظوراجتناب ازانطباق بااستانداردهای اولیه بهداشتی استفاده کرده اند، ازقبیل آنهایی که برای آب شیرشهرداری کاربرد دارند. همچنین، همه آب های کربنات داریا جرقه زننده بطورکامل معاف از دستورعمل های FDA هستند که محدوده های آلودگی خاص برقرار می کنند.
برطبق مطالعه NRDC، " حتی آبهای بطری شده بوسیله استانداردهای آب بطری شده ویژه FDA دربرگرفته می شوند، آن قوانین دربسیاری راهها ضعیفترازقوانین EPA هستند که در مورد آب شیرشهربزرگ کاربرد دارند. " برای مثال اگرما مقررات EPA برای آب شیر را قوانین آب بطری مقایسه کنیم : ( این مثال ها نقل قول هایی از گزارش رسمی NRDC هستند)
• آب شیرشهری نمی تواند دارای هیچ اشریشیا کولی یا باکتری کولیفورم مدفوع تایید شده باشد. قوانین آب بطری شده FDA شامل هیچ چنین ممنوعیتی نیست ( یک مقدار بخصوص ازهرنوع باکتری کولیفورم درآب بطری شده مجازاست).
• آب شیرشهری، ازآب سطحی، باید تصفیه و ضدعفونی شود. برعکس، هیچ الزامات تصفیه فدرال یا گندزدایی برای آب بطری شده وجود ندارد.
• بیشترشهرهایی که ازآب سطحی استفاده می کنند بایستی دارای تست کریپتوسپوریدیوم یا
جیاردیا باشند، دوپاتوژن آب معمولی، که میتوانند ایجاد اسهال و مشکلات دیگر بکنند، با این وجود شرکت های آب بطری شده نباید این کار را انجام دهند.
• آب شیرشهری بایداستانداردها برای مواد شیمیایی سمی یا سرطان زای بخصوص مهم را برآورده کنند، ازقبیل فتالات ( یک ماده شیمیایی که میتواند ازپلاستیک نشت کند، شامل بطریهای پلاستیکی)؛ بعضی ها درصنعت FDA را تشویق کردند که آب بطری شده را ازمقررات درنظرگیرنده این مواد شیمیایی معاف کند.
• سیستم های آب شیر شهری باید گزارشات سالیانه " حق دانستن" منتشرکنند، و به مصرف کنندگان بگویند درآبشان چه چیزی می باشد. مالکین آب های بطری شده با موفقیت یک ضرورت " حق دانستن" را ازبین بردند.
گزارش شورای دفاعی ذخایرملی نتیجه گیری کرد که " بنابراین، درحالیکه مقدار زیادی از آب شیر حقیقتاً خطرناک است، با مقایسه کردن داده های موجود، ما نتیجه گیری می کنیم که هیچ اطمینانی وجود ندارد که آب بطری شده سالم ترازآب شیر باشد."
واقعیت آب بطری شده آن است که مردم بین 1 تا 4 دلار درهرگالن برای تصور کیفیت بالاتر می پردازند، درحالیکه حقیقتاً، کیفیت آب بطری شده " ناشناخته " است! ما هیچ راهی برای دانستن کیفیت واقعی آب بطری نداریم


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه هشتم خرداد 1385 ساعت 0:38 موضوع | لینک ثابت


بهداشت آب

آب آشاميدنی سالم
آبی برای نوشيدن مناسب است که از نظر ظاهری قابل قبول بوده، فاقد کدورت، رنگ، بو و مزه محسوس باشد و از ميکروبها و مواد معدنی و آلی که اثرات سو ء بر سلامت مصرف کنندگان دارند، عاری بوده و يا مقدار آنها از حد معينی تجاوز نکند. برخی از آلودگيهای آب ممکن است بوسيله چشم قابل رويت نباشد که برای تشخيص آن احتياج به وسايل و تجهيزات آزمايشگاهی می باشد.

خطرات آلودگی آب
آب يکی از طرق عمده انتقال آلودگيها از جمله آلودگی مدفوعی می باشد. شايع ترين راه ايجاد بيماری خوردن آب آلوده است. استفاده از آب آلوده برای شستشوی ميوه ها و سبزيجات و استحمام از ديگر راههای ايجاد بيماری هستند.

بيماريهای منتقله توسط آب
حصبه و وبا از انواع بيماريهای ميکروبی، فلج اطفال و يرقان از گروه بيماريهای ويروسی، بيماريهای آميبی و انگلی در نتيجه مصرف آب آلوده می توانند ايجاد شوند. برخی از بيماريها نيز می توانند ناشی از استحمام يا شنا کردن در آب آلوده باشند.

توصيه های بهداشتی برای پيشگيری از بيماريهای متنقله توسط آب
ـ در موقع مراجعه به پارکها به تابلوی هشدار دهنده و مشخص کننده آب شرب و آب فضای سبز توجه نموده و از مصرف آب فضای سبز برای آشاميدن جدا خودداری نماييد.
ـ از خوردن سبزيجات خام قبل از شستشوی کامل و انگل زدايی و ضدعفونی کردن آنها جدا خودداری نماييد. از آب بهداشتی سالم برای شستشوی سبزيجات و ميوه جات استفاده نماييد.
ـ آب چشمه و رودخانه عليرغم ظاهر تميزآنها هميشه سالم نيستند. هنگام مسافرت و همچنين استفاده از وسايل حمل و نقل بين شهری و گردش، همواره از آب جوشيده سرد شده استفاده نماييد.
ـ از ريختن آشغال و زباله در رودخانه ها، جويبارها، معابر و اماکن عمومی جدا خودداری کنيد.
ـ آب آشاميدنی خود را در ظرفی تميز که دارای درب است نگهداری نماييد.
ـ آب را از مخزن آب (گالنها و بشکه های ضدعفونی شده و ...) به داخل ليوان يا ظروف مصرف بريزيد و ليوان خود را وارد مخزن آب نکنيد.
ـ پس از رفتن به توالت يا بعد از شستن کودکتان، پيش از تهيه غذا و غذا خوردن و يا غذا دادن به فرزندتان حتما دستهای خود را با آب و صابون بشوييد.
ـ هنگام شستشوی دستها دقت کنيد که تمام قسمتهای دست از جمله کف، پشت دست، بين انگشتان، زير ناخنها خوب شسته شود و حتی الامکان از صابون مايع يا خميری استفاده شود.
ـ محافظت منابع آب از آلودگی آسانتر از پاکيزه نمودن آن پس از آلودگی است. با استفاده صحيح از آب و خودداری از آلوده کردن منابع آب، امکان بهره مندی خود و ديگران را از اين نعمت الهی فراهم نماييد.
ـ برای آشاميدن و تهيه غذا و يخ حتما از آب سالم استفاده نماييد، اگر شکی به سالم بودن آب داريد، آن را پيش از مصرف بجوشانيد. بالاخص در مورد آب مصرفی برای تهيه غذای کودکان مراقبت بيشتر به عمل آيد.
ـ در موارد مشکوک به آلودگی آب برای ضدعفونی به دو طريق زير می توان عمل نمود:

الف) جوشانيدن آب
آب را حداقل به مدت سه دقيقه (از زمان جوش آمدن) بجوشانيد و پس از سرد شدن استفاده نماييد.
ب) ضدعفونی با محلول کلر ذخيره 1% (مادر) برای آبهای شفاف ولی مشکوک به آلودگی
طرز تهيه کلر مادر: برای تهيه کلر مادر 15 گرم (3 قاشق مرباخوری سرصاف) پودر پرکلرين 70% (هيپوکلريت کلسيم) را به يک ليتر آب اضافه نموده و برای دو دقيقه خوب بهم بزنيد. پس از يک ساعت، محلول آماده برای ضدعفونی است. محلول کلر مادر را در بطری تيره رنگ و دور از نور و دسترس اطفال نگهداری کنيد. اين محلول ذخيره برای يک ماه قابل نگهداری می باشد.

نحوه ضدعفونی آب
برای ضدعفونی هر ليتر آب، سه قطره از محلول کلر مادر اضافه نموده، بهم بزنيد. يک ساعت صبر کنيد سپس در صورت احساس مزه کلر، آن را مصرف نماييد. در غير اين صورت به ازای هر ليتر آب مجددا يک قطره اضافه شود تا زمانی که قادر به تشخيص مزه کلر باشيد. آب ضدعفونی شده به طريق فوق برای 24 ساعت قابليت استفاده دارد.

توجه
به دليل محدوديت منابع آب و بحران آب از مصرف بی رويه آب خودداری نماييد تا از اين نعمت الهی که منشا حيات است، محروم نشويم.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه هشتم خرداد 1385 ساعت 0:28 موضوع | لینک ثابت


چشم انداز الودگی آب

چشم انداز الودگی آب

 

  • ذخایر آبهای ما در آینده چگونه خواهد بود؟
  • آب آلوده شده برای %75 مردم جهان در کشورهای رو به توسعه مسئله بسیار جدیتری است.
  • %80 بیماریهای جهان ناشی از آبهای آلوده شده است. در مقابل درصد بالای بیماری چه کنترلهایی انجام شده است؟
  • آیا تلاشی که برای بهبود کیفیت آب انجام شده کافی می‌باشد؟
  • آینده ذخایر آبها با این روند پیشرفت و تکنولوژی روز چگونه خواهد بود؟


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در یکشنبه هفتم خرداد 1385 ساعت 11:41 موضوع | لینک ثابت


آب توازن کشتیها

آب توازن کشتیهابر اساس سند MEPC48/2)2002) آب توازن آبي است با مواد معلق موجود درآن كه به منظور كنترل اختلاف آبخور سينه و پاشنه و پهلو (list,trim) آبخور، ثبات، و فشارهاي وارده بر يك كشتي برداشت مي شود . آب توازن توسط مجراي آبگيري كه در كناره و ته كشتي قرار دارد به كمك پمپ برداشت مي شود. از ديگر فوايد آب توازن كشتيها مي توان به : نگهداري پايداري كشتي ها، افزايش بازدهي پروانه كشتي ها با غوطه ورشدن كامل پروانه در آب، بالا بردن بازدهي سكان كشتي ها اشاره نمود .براي حفظ پايداري،توازن و يكپارچگي بدنه در زمان خالي بودن كشتي، مخازن آن را با آب پر نموده و هنگام بارگيري، آب به تناسب خالي مي شود.كشتيها بيش از 90 % از محموله هاي تجاري را جابجا مي كنند و تخمين زده مي شودكه روزانه در حدود 3-5 ميليارد تن آب توازن بوسيله 85000 كشتي در سراسر دنيا جابجا مي شود . آب توازن بعنوان يك حامل اصلي برا ي انتقال گونه ها و مواد شيميايي محسوب مي شود . هر كشتي ممكنست بسته به اندازه و هدف كشتي از چند ليتر تا 130000 هزار تن آب توازن را حمل كند و ميزان آن در كشتيها بستگي به معيارهايي همچون طراحي، اندازه و استحكام كشتي دارد ساير عوامل مخاطره آميز كه به نگراني ناشي از آب توازن و حجم آن مي افزايد، تعداد كشتيهاي ورودي به بندر و تشابه زيست محيطي و زيستگاهي بنادر مبداء و مقصد مي باشند سازمان بين المللي دريانوردي IMO از سال 1973 ،فعاليت خود را از طريق كشورهاي عضو در ارتباط با تدوين كنوانسيوني به منظور پرداختن ب ه مسائل آلودگي موضوع آب توازن بنام كنوانسيون مارپول آغاز كرد .كنوانسيون مارپول ،مشكل آلودگي دريا توسط كشتي ها را عنوان كرده و حمل ونقل دريايي را تحت ضوابط و مقررات خاصي درآورده است.امروزه IMO خط مشي كاربردي را توسط كميته حفظ محيط زيست دريايي در مقياس جهاني صادر كرده ودراين دستورالعمل درباره دريافت، تعويض و تخليه آب توازن كشتيها اطلاعات لازم ارائه گرديده و به عنوان سند شماره A 774)18( توسط IMO در سال 1992 پذيرفته شده است . در سال 1997 ، معلوم شد كه اعضاي IMO به علت محدوديتهاي موجود در دستورالعملها (عمدتا اخ تياري بودن آنها ) بايد درخصوص يك رژيم اجباري بين المللي كار كنند . بر همين اساس تدوين پيش نويس كنوانسيون كنترل و مديريت آب توازن كشتيها و رسوبات آن شروع شد . اين كنوانسيون جهاني درسيزدهم ماه فوريه سال 2004 در IMO به تصويب رسيد و شامل سيستمهاي قابل استفاده شيميايي و بيولوژيكي، مكانيزمهايي نظير استفاده بيولوژيكي و استفاده از ارگانيسمها يا استفاده متناوب از آنها، يا هر تغيير در صفات مشخصه فيزيكي و شيميايي آب توازن است با توجه به اينكه معضل تخليه آب توازن كشتيها امروزه به يك معضل جهاني تبديل شده است، از طرف IMO تعداد 6 ايستگاه آلوده كه ملزم به سالم سازي آب توازن مي باشند شامل : بمبئي هند، داليان چين، اودسا اكراين، سالدانهاي آفريقاي جنوبي، سپتيبا در برزيل، جزيره خارك در ايران است . كشور ايران بدليل داشتن مرزهاي گسترده دريايي در شمال و جنوب در معرض خسارات زيست محيطي و اقتصادي ناشي از تردد كشتي ها و انتقال آب توازن آنها قرار دارد.انتخاب جزيره خارك در ايران بعنوان يكي از 6 ايستگاه جهاني لزوم يك تحقيق و پژوهش دقيق در مورد ميزان آلودگيهاي ناشي از آب توازن كشتيها را بيش از پيش روشن مي سازد با تصويب قانون در مجلس شوراي اسلامي ، ايران نيز به كنوانسيون بي نالملل ي جلوگيري از آلودگي ناشي از كشتيها پيوست واز تاريخ 81/11/3 اي نكنوانسيون در ايران لاز مالاجر ا شده است.

ابداع سيستم جديد تصفيه آب توازن كشتي ها

 

 

 

انجمن تكنولوژي Electricholer از ابداع روش جديد براي تصفيه آب توازن كشتيها خبر داد.

به گزارش مانا، با استفاده از اين روش كه از طريق هيپو كلرينه كردن آب انجام مي‌شود , خطر ورود گونه‌هاي مهاجم در آب توازن كشتيها به آب دريا كاهش مي‌يابد.

به گفته مسئولان انجمن تكنولوژي Electricholer هيپوكلرينه كردن آب علاوه‌بر اين كه به تجهيزات و انرژي بسيار كمي نياز دارد از نظر از بين بردن ارگانيسم‌هاي زنده موجود در آب توازن نيز درصد بسيار بالايي را ثبت كرده است. اين روش كه از لحاظ اقتصادي بسيار مقرون به صرفه است به صورت نيمه اتوماتيك انجام مي شود.

در گذشته نيز شركتها و كشورهاي مختلف تلاشهاي بسياري را براي تصفيه آب توازن كشتيها انجام داده‌اند كه از نظر ميزان موفقيت با يكديگر متفاوت بوده است.

عدم تصفيه مناسب آب توازن كشتيها مي‌تواند صدمات بسياري را به محيط زيست درياها وارد كند. به طور مثال در طول سالهاي اخير ورود گونه شانه‌دار مزاحم از طريق آب توازن كشتيها به آبهاي درياي خزر شرايط زيست محيطي اين منطقه را مورد تهديد قرار داده است.

  

نوشته شده توسط مهرداد افشار در شنبه ششم خرداد 1385 ساعت 1:4 موضوع | لینک ثابت


آلودگی آب (Water Pollution)

آۀودگی آب

آلودگی آب (Water Pollution)

دید کلی
آلودگی آب مشکل بزرگی است. به طوری که نتایج پژوهش پیرامون آن از صدها بلکه هزاران مقاله ، مجله و کتاب تجاوز می‌کند.
بنظر شما چه کسانی مشکل آلودگی آب را بوجود می‌آورند؟
چه کسانی بهای تمیز کردن آب را خواهند پرداخت؟
تاریخچه
در نوامبر سال 1986 بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کشها در رودخانه راین ، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانون پیما یا به گل نشستن آنها آسیبهایی به حیات دریایی وارد آمد.
در سال 1983 بر اثر 11000 واقعه آلوده کننده در حدود 120 میلیون لیتر مواد آلوده کننده در آبهای ایالات متحده تخلیه شده است.
تعریف آلودگی آب
در سال 1969 برای آلودگی آب تعریفی ارائه داد: آلودگی آب عبارت است از افزایش مقدرا هر معرف اعم از شیمیایی ، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آن در مصارف ویژه‌اش شود.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در شنبه ششم خرداد 1385 ساعت 0:50 موضوع | لینک ثابت


فاضلاب

فاضلاب چيست ؟

فاضلاب يا گنداب عبارت است از آب استفاده شده اي كه براي مصرف خاص خود قابل استفاده مجدد نيست يا به عبارتي كيفيت آن پايين تر از قبل ازاستفاده از آن مي باشد. اين آب داراي مقاديري فضولات جامد و مايع است كه از خانه ها، خيابان ها، شستشوي زمين ها و در مجموع ناشي از فعاليت هاي انساني نظير سرويس هاي بهداشتي، كارخانه ها، صنايع و كشاورزي است. چون اين آب اغلب ناپاك و داراي بويي ناخوشايند است " گنداب" نيز ناميده مي شود.

فاضلاب يا گنداب ممكن است خانگي يا تركيبي از فاضلاب خانگي، فاضلاب صنعتي و كشاورزي نيز باشد. در اين بحث، بيشتر فاضلاب ناشي از فعاليت هاي خانگي، مورد نظر است. اين فاضلاب، آبي است كه مواد زائد بدن انسان (مدفوع وادرار) و فاضلاب حاصل از اقدامات بهداشتي مانند استحمام، شستشوي لباس، پخت و پز و ديگر مصارف آشپزخانه را تشكيل مي دهد. حجم فاضلاب توليدي دراجتماعات به موارد زير بستگي دارد :

1 ـ  عادات فردي: هر چه ميزان مصرف آب مردم بيشتر باشد فاضلاب توليدي آن هابيشتر خواهد شد.

2 ـ  نوع شبكه گردآوري فاضلاب (تركيبي يا مجزا) در نوع تركيبي حجم فاضلاب بيشتر خواهد شد.

3 ـ  تغييرات فاضلاب در زمان

تركيب فاضلاب

فاضلاب تقريبا 9/99 درصد آب و حدود يك دهم در صد مواد جامد در برداردكه بخشي از آن مواد آلي و بخش ديگر مواد معدني جامد به حالت محلول يا معلق در آب مي باشند. بوي بد فاضلاب اغلب به علت مواد آلي موجود در آن مي باشد. اين مواد بيشتر قابل تجزيه ميكروبي هستند و بعضا تجزيه ميكروبي منجر به توليدبوي نامطبوع مي شود. علاوه بر مشكل توليد بو فاضلاب هاي دريافت كننده مدفوع انساني و حيوانات زنده در بردارنده زيستوارك هاي بيماري زا هستند كه از نظرآلودگي محيط بويژه منابع آب و خاك فوق العاده اهميت دارند. طبق پژوهش هاي انجام شده هر گرم مدفوع حدود يك بيليون عدد اشريشياكلي، حدود 2/2 x 107 عدد استرپتوكوك مدفوعي و مقادير قابل توجهي اسپوركلستريديوم پرفرنجس و انواع موجودات زنده بيماري زاي ديگر نيز در بردارد. اگرچه مقدار مدفوع انسان درجوامع و نژادهاي مختلف، متفاوت است ولي ميانگين يكصدگرم براي هر فرد بالغ مقداري است كه اغلب محققين بر آن اتفاق نظر دارند.

انواع فاضلاب

فاضلاب از نظر منشاء آن ممكن است خانگي، صنعتي، كشاورزي يا به صورت تركيبي باشد. از نظر خصوصيات فيزيكي شيميايي و بيولوژيكي و قدرت آلايندگي داراي چهار حالت ضعيف، متوسط، قوي و خيلي قوي مي باشد.


 

نوشته شده توسط مهرداد افشار در دوشنبه یکم خرداد 1385 ساعت 19:15 موضوع | لینک ثابت